Un tânăr de 20 de ani din Oradea a ajuns în arest preventiv, fiind acuzat că a atacat un bărbat de 61 de ani și i-a furat banii imediat după ce acesta i-a retras de la un bancomat.
Potrivit anchetatorilor, incidentul s-a petrecut în 12 iunie, în jurul orei 17:50, pe strada Nufărului din Oradea. Victima tocmai își număra cei 900 de lei retrași de la un bancomat, moment în care ar fi fost agresată de tânăr. Acesta l-ar fi bruscat și, prin smulgere, i-ar fi luat banii din mână, după care a fugit.
În urma investigațiilor desfășurate de polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei din cadrul Poliției Municipiului Oradea, suspectul a fost identificat și depistat în 24 iunie, în localitatea Vintere, cu sprijinul polițiștilor Secției nr. 2 Poliție Rurală Beiuș.
Bărbatul agresat a suferit leziuni ușoare, care nu au necesitat îngrijiri medicale pentru vindecare.
După administrarea probatoriului, polițiștii au dispus reținerea tânărului pentru 24 de ore, iar în 25 iunie acesta a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Oradea. Ulterior, judecătorul de drepturi și libertăți a admis propunerea procurorului și a dispus arestarea preventivă a suspectului pentru o perioadă de 30 de zile.
Ancheta este în desfășurare, sub coordonarea procurorului de caz, pentru stabilirea întregii activități infracționale a persoanei cercetate.
Pe parcursul procesului penal, persoana cercetată beneficiază de prezumția de nevinovăție și de toate drepturile procesuale prevăzute de lege.
Partajează acest conținut:





