Totul părea simplu la finalul sezonului 2025/26 din Liga 3: Patru echipe promovate în Liga 2, adică cele care au câștigat seriile de play off: Cetatea Suceava, CSL Ștefăneștii de Jos, SCM Rm. Vâlcea și Poli Timișoara. Popești Leordeni a fost a cincea promovată după ce a câștigat barajul echipelor de pe locul 2: scor 2-0 cu Unirea Alba Iulia.
Și totuși… Numai la noi se putea întâmpla. Să începem povestea
CINE A CÂȘTIGAT ÎN SERIA 2?
Conform clasamentului CSL Ștefăneștii de Jos a încheiat pe prima poziție deși a avut același număr de puncte cu Popești Leordeni. Ambele câte 29 de puncte. Până aici totul OK. Doar că un jucător de la Ștefăneștii de Jos, Dănăilă, depusese memoriu pentru a-și încasa restanțele financiare. Cum clubul nu l-a plătit echipa a fost depunctată cu două puncte.
UITE DECIZIA, NU-I DECIZIA!
Decizia FRF privind depunctarea echipei nu a fost făcută însă publică pe site-ul oficial! În consecință echipa din Popești Leordeni trebuia să promoveze direct, nicidecum Ștefăneștii de Jos. Apoi au apărut informațiile potrivit cărora CSL Ștefăneștii de Jos ar fi folosit documente antedatate pentru a demonstra achitarea unor obligații financiare către fostul jucător David-Andrei Dănăilă.
Practic, CSM Unirea Alba Iulia, care a pierdut barajul cu SC Popești-Leordeni, susține că ar fi trebuit să joace cu Ștefăneștii de Jos meciul decisiv pentru promovarea în Liga 2.
PRINCIPIUL DOMINOULUI
Având în vedere că FRF a decis ca rezultatele din al treilea eșalon să fie omologate doar după 15 iulie, dată până la care este așteptată soluționarea litigiului aflat pe rolul Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne, deschis de CSM Unirea Alba Iulia, mai avem de așteptat și ultimul nume de echipă care va juca în Liga 2. numele echipei care va juca în Liga 2.
Chiar dacă presupunem că se dă verdict cu rejucarea finalei, acum între Ștefăneștii de Jos și Unirea Alba Iulia, poate interveni o altă echipă, cea din Gura Humorului. Pentru că Șoimii Gura Humorului a jucat semifinala barajului de promovare cu Popești Leordeni și trebuia să o joace cu Ștefăneștii de Jos.
Cum se va rezolva situația, e greu de anticipat. Și tocmai acest aspect ar putea da peste cap startul sezonului din Liga 2 și Liga 3, în care sunt și etapele de Cupa României iar programul se va aglomera serios.
Bulibășeală totală. Numai noi suntem capabili.
sursa foto: ilfovsport.ro
Partajează acest conținut:




