Conform regulamentului impus în competiția ligii secunde, în sezonul 2026/2027, echipele trebuie să folosească un jucător născut în 2006 (sau mai tânăr) și un junior născut în anul 2008 (sau mai tânăr) pe tot parcursul jocului. FC Bihor s-a orientat spre trei jucători interesanți, cu CV. Clubul orădean a anunțat azi, luni, 22 iunie, transferul celor trei:
Iustin Chirilă – portar, are 20 de ani, măsoară 1.92m și vine împrumut de la U Cluj, unde a bifat trei apariții în Liga 1 în 2025. A mai evoluat la FC Voluntari și CSM Reșița. De asemenea face parte din lotul naționalei U 20 a României. A jucat în partidele cu Cehia și Portugalia din Elite League U20.
Matei Berchez – aripă stânga, 18 ani, vine de la Farul Constanța și este un marcator. A fost desemnat cel mai bun jucător al recentei finale a Supercupei Elitelor U18 dintre Farul Constanța și FC Bacău 2-1 când a reușit o dublă. Berchez joacă pe postul de aripă stânga și este titular în naționala de juniori a României.
Mark Moruț – atacant, mijlocaș ofensiv; Născut la 29 aprilie 2008, cu origini beiușene, vine de la Rapid București. După evoluțiile în echipele Academiei Rapid a fost cooptat în lotul echipei mari dar n-a debutat într-un meci oficial la seniori.
Din lotul echipei orădene mai fac parte doi portari „underi” Edgar Cadar și Răzvan Cutean la care se adaugă juniorii care s-au pregătit cu echipa mare, unii debutând în liga secundă.
sursa foto: fcbihor.ro
Partajează acest conținut:





