Cu o zi înainte de reunirea echipei de seniori pentru startul pregătirilor noului sezon competițional, președintele FC Bihor, George Tătar, a prezentat pentru site-ul oficial al clubului, fcbihor.ro, principalele direcții de acțiune ale clubului, vorbind despre modificările din lot, pregătirea de vară, noutățile de la nivelul Academiei, situația sponsorilor și campania de abonamente.
Oficialul a subliniat că, deși jucătorii s-au aflat în vacanță, conducerea a lucrat în permanență la pregătirea sezonului următor.
„Vacanța componenților echipei de seniori s-a sfârșit, de mâine ei revin la pregătiri. Noi, ca și conducere, nu am avut vacanță deloc în această perioadă, pentru că am lucrat la pregătirea noului sezon competițional”, a declarat George Tătar.
Președintele FC Bihor le-a mulțumit jucătorilor care au părăsit echipa după sezonul trecut pentru contribuția avută și le-a urat succes în continuare, adresând în același timp un mesaj de bun venit noilor fotbaliști care au ajuns la Oradea.
Potrivit acestuia, lotul va continua să sufere modificări în perioada de transferuri, obiectivul fiind formarea unui grup echilibrat, care să îmbine experiența cu tinerețea, inclusiv în contextul regulii privind folosirea jucătorilor tineri în Liga a II-a. Noutățile din lot vor fi prezentate mâine (miercuri, 24 iunie), când se va produce reunirea. Totuși, conducătorul grupării bihorene a lăsat să se înțeleagă faptul că deși campionatul va începe la începutul lunii august campania de achiziții va continua pentru FC Bihor până în luna septembrie.
În ceea ce privește pregătirea de vară, FC Bihor va efectua un cantonament în Slovenia, unde echipa va beneficia de condiții foarte bune de pregătire și va disputa patru meciuri amicale împotriva unor adversari din Slovenia și Croația.
La nivelul staff-ului tehnic au apărut, de asemenea, modificări. George Tătar i-a mulțumit lui Marius Bortiș pentru activitatea desfășurată în cadrul clubului și a anunțat cooptarea lui Bogdan Aldea, specialist recunoscut pentru activitatea sa în fotbalul românesc și colaborarea de lungă durată cu Dan Petrescu.
Totodată, Adrian Anca va coordona departamentul de scouting al clubului, urmând să se ocupe de identificarea și monitorizarea jucătorilor care pot reprezenta soluții pentru FC Bihor în viitor.
Veștile bune continuă și la nivelul Academiei. Președintele clubului a anunțat că Dacian Nastai se alătură proiectului FC Bihor și va pregăti echipa U19.
„Dacian Nastai vine să lucreze la Academia FC Bihor și va conduce echipa U19. Este un profesionist desăvârșit și suntem convinși că experiența sa va contribui la dezvoltarea tinerilor noștri jucători”, a precizat George Tătar.
În plus, datorită progresului înregistrat de Academie și a punctajului obținut în evaluările Federației Române de Fotbal, echipele U15 și U16 ale clubului vor evolua din noul sezon în Liga Elitelor, cel mai înalt nivel competițional rezervat acestor categorii de vârstă.
Pe plan administrativ și financiar, președintele FC Bihor a transmis că toți sponsorii care au susținut clubul în sezonul trecut continuă alături de echipă și în noua stagiune, inclusiv sponsorul principal, Selina. În același timp, conducerea poartă discuții avansate pentru atragerea unor noi parteneri.
George Tătar a evidențiat și faptul că, din punct de vedere organizatoric, clubul se află într-o situație mai bună decât în urmă cu un an.
„Suntem nu doar în grafic, ci chiar mai bine decât eram în aceeași perioadă a anului trecut. Venim după un sezon în care am încheiat pe locul 4, o performanță pe care puțini o anticipau la începutul campionatului”, a afirmat președintele FC Bihor.
Un alt subiect abordat a fost campania de abonamente pentru noul sezon, deja lansată de club. Oficialul a făcut apel la suporteri să fie în continuare alături de echipă și să își achiziționeze abonamentele din timp.
„Îi invităm pe suporterii noștri să fie alături de noi și în sezonul următor. Avem nevoie de ei în tribune, așa cum și ei au nevoie de echipă pentru a le aduce bucurii. Suntem un club tot mai organizat și ne dorim să construim împreună un nou sezon reușit”, a transmis George Tătar.
În încheiere, președintele FC Bihor a lăsat să se înțeleagă că perioada următoare va aduce și alte noutăți importante pentru club.
„Suporterii noștri trebuie să rămână aproape de club, pentru că în zilele următoare vom anunța multe vești bune. Vor mai exista noutăți atât în ceea ce privește echipa, cât și proiectele clubului”, a concluzionat George Tătar.
Partajează acest conținut:





